Neden Robotik Eğitimi? Neden VEX Robotics Seçimi?

Robotik kodlama; çocukların mekaniği ve programlamayı birleştirerek oluşturduğu bir kodlama türü olarak bilinmektedir. Bu eğitimin küçük yaşlardan itibaren verilmeye başlanmasındaki temel amaç, programlama dili öğretilirken çoğu işlem ve kavramlar öğrenciler açısından soyut kalmakta ve öğrencilerin öğrendikleri bilgileri somutlaştırmada zorlanmasıdır. Robotik kodlama bu sürecin somutlaştırılmasını sağlayacak en iyi yaklaşım metotlarından bir tanesidir.

7-11 yaş arası somut işlemler döneminde çocuklarımızın parçaları birleştirmesi yanında bir adım sonrasını uygulaması yani soyut işlemler döneminde yapabileceği programlama becerisini erken yaşta kazanması, bilişimsel ve sistematik düşünme becerisini de erken yaşlarda kazanacaktır.

Robotik kodlamayı erken yaşlarda öğrenen çocuklarımız, ileriki yaşlarında bilgisayarı ve bilgisayarlı makineleri istedikleri işleri yaptırabilecekleri gibi bu cihazlara da yeni özellikler ve görevler ekleyebileceklerdir. Geleceğin iş dünyasına da katkı sunmak için genç yaşta çalışmalara başlayacaklardır. Üstelik genç yaşta programlama öğrendikleri için sektörü yönlendirmeyi de başarabileceklerdir.

Bu kadar önemi olan Robotik kodlama eğitiminde yanlış verilen kararlar açacağı maddi zararlar yanında tekrar geri getirilemeyen zaman kayıplarına sebep olacaktır. Başka bir robotik ürünlerini denemeye yöneltecektir. Sonradan keşke dememek için “NEDEN VEX IQ” kullanmamız gerektiğinden bahsetmek gerekiyor.

1) Ünitelendirilmiş Yıllık Plan :

Vex IQ ürünleri tercih edildiğinde ilkokul ve ortaokul düzeyinde 36 haftadan oluşan ünitelendirilmiş yıllık planlar takip ederek hafta hafta gerek bu eğitim için haftada 1 saat ayıranlar gerekse haftada 2 saat eğitim ayıran kurumların 1 yıl boyunca izleyecekleri eğitimin bir krokisini çizecektir.

2) Haftalık ders programı ve sunumları

Her hafta yapılacak olan etkinlikler sunumlar halinde hazırlanmıştır. Öğretmenimiz bu sunumları haftalık indirip takip ederek derslerini verimli bir şekilde işlemeye devam edecektir.

3) Modkit kodları

Her bir dersin kodları hafta hafta paylaşılmakta ve kodlar sürekli güncellenmektedir.mk4v uzantılı kodları direk tıklanması ile o haftanın yazılması gereken tüm kodları hazır halde gelmekte öğrencilerin üretkenliği ile yenilenip robota farklı görevler yaptırılmaktadır.

4) Sensörlerın ekrandan kontrolü

Sensorleri herhangi porta taktıktan sonra IQ işlemcisinin menüsünden “Device Info” seçerek her bir porta takılı olan sensor veya motorlrı görebilir bunları çalıştırarak aldığı değerleri ekrandan okuyabiliriz. Bu iş için herhangi kod kodlama yapmaya veya bilgisayar bağlantısı yapmaya gerek yoktur.

5) Birden fazla program yükleme

Program bloklarını yazdıktan sonra IQ işlemcisine yüklemeden önce 4 farklı slottan istediğinize yazmış olduğunuz programı yükleyebilir, işlemciden de hangi programı çalıştırmak istiyorsanız seçim yaparak robotun seçili programa göre hareketini sağlayabilirsiniz. Grup çalışmalarında her bir grup kendi slotundan yükleme yaparak birden fazla grubun aynı robotta çalışmasını sağlayabilirsiniz.

6) Bileşenleri ve işlemciyi kolay güncelleme yapılabilmesi

VEXox Utility yazılı ile IQ gerek işlemci gerekse bileşenleri kolaylıkta güncelleme yapılabilmektedir. Programı açıp IQ işlemcisine bilgisayarınızı bağlamak yeterlidir. İşlemcinin ber bir portuna sıranın herhangi önemi olmadan bütün bileşenleri ve kumandayı da takarak her bir bileşenin güncel yazılımı çekmesini sağlayabilirsiniz. Yeşil çerçeve ile çevrili olan bileşenler güncel, turuncu çerçeve ile çevrili bileşenlerin güncellemeye ihtiyacı var. Install tıklamanız ile tüm işlem tamam.

 

7) Kumanda ve işlemci arası haberleşme

VEXox Utility yazılımı ile kumanda ile işlemci arasındaki iletişimi kurmak çok kolaydır. VEXox Utility programını çalıştırıp kumandayı Ethernet kablosu ile işlemciye bağlayıp update tuşuna basarak aralarındaki iletişimi kurmuş olacaksınız. Daha sona işlemcinin ekranından çekme gücünü takip edebilirsiniz.

8) Bağlantı şeması

Hali hazırda derleyici içerisindeki kodları kullanmak standart bir bağlantı kullanılmaktadır. Böylelikle yanlış porta takılan bileşenlerden çıkacak hatanın önüne geçilmiş olacaktır. Herbir öğrenci bu sabit portları kullanarak robot tasarımını ve kablo taktıkları portu değiştirmeden robotlarını çalıştırabileceklerdir.

9) Bağlantı kabloları

Kabloların herhangi hasar görmesi halinde mini usb 5P girişli cep telefonların şarjında kullanılan data kablosu ile işlemciyi bilgisayara bağlayabilir, Ethernet kablosu ile de bileşenleri işlemciye bağlayabilirsiniz. Kendiniz kabloları oluşturabilirsiniz.

10) Offline Derleyici

3 Farklı derleyici ile VEX IQ kodlamak mümkündür. Modkit, RobotC ve Graphical RobotC. Modkit Vex IQ için tasarlanmış mükemmel bir blokla kodlama derleyicisidir. Sürükle bırak yöntemiyle çalışmaktadır. Program iki ana menüden oluşmaktadır. Birincisi robot bileşenleri bölümü, ikincisi kodlamanın yapıldığı blok bölümüdür. Robot bölümünde robot tasarladığımızda kullanacağımız bileşenler çek bırak yöntemiyle sol menuden ana menuye bırakılır.

Kodlamanın yapıldığı blok bölümünde ise sol menüden seçilen bloklar ana menüye bırakılarak robotun yapması gereken görev tanımlanır.

Graphical RobotC aynı Modkit benzer bir uygulamadır. Bloklarla kodlama mantığına dayalı C dilinde derleme yapan yaş gurubu büyük hiç kodlama bilgisi olmayan robot kodlayıcılar için tasarlanmıştır.

Ben kodları tek tek c dilinde yazmak istiyorum diyenler için ise ROBOTC bu iş için derlenmiş en iyi robot programlama dilidir.

 

11) Online Derleyici

Bilgisayarınızı sürekli yanınızda taşımayı sevmiyor ve bulut sisteminde yazdığım tüm programlar kayıt olsun diyorsanız online Modkit derleyicisi tam bu iş için tasarlanmıştır. Yalnız unutulmamalıdır ki internet güvenlik ayarları düşürülmediği sürece çalışmayacaktır.

http://www.modkit.com/vex/editor/

Sayfasını ziyaret ederek kodlamalarınıza istediğiniz yerden ve istediğiniz bilgisayardan devam edebilirsiniz.

12) Örnek robot türleri ve örnek kodlar

İnternette bolca kaynak kod ve örnekleri bulunmaktadır. Buna istinaden Graphical RobotC ve RobotC File->Open Sample Program seçerek gerek bileşenlerle ilgili örnek kodlara ulaşabileceksiniz.

Gerekirse Motors and Sensors Setup menusunden hazır bir robot tasarladıysanız o robotun kontrolü için gerekli tüm bağlantı ve tüm kodlamayı bulabilirsiniz.

13) Yarışmalar Hakkında

Vex IQ dünya genelinde yapılan tüm turnuva, lig, workshop vb. çalışmaları www.robotevents.com sayfasından takip edebilirsiniz. Yarışmaya katılmak ücretsiz veya çok az katılım ücreti vardır (20$). Takım oluşturur ve bu takım adını ömür boyu kullanırsınız. Takımdaki öğrencileri her sene değiştirebilirsiniz. Ayrıca her sene tema ücreti de yoktur.

14) Driver Kontrollu veya Otonom Robot

Tasarladığınız robot isterseniz kumanda kontrollü isterseniz otonom olarak kodlama yapabilirsiniz. Kumanda kontrollü robot yapabilme, diğer robot programlama kitlerinde olmayan en büyük farkıdır. Yarışmalara katıldığınızda belirli saniye otonom, belirli saniye ise kumanda kontrollü görevler yerine getirilir.

VEX Robotics ile ilgili tüm sorularınız için bana yazabilirsiniz : metedoganay@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir