NEDEN VEX ROBOTICS?

Eğitimde çocukları geleceğe hazırlar.

Bugünün öğrencilerinden yarının bilim insanları, mühendisleri ya da her şeyin üstesinden gelen liderler olmasını bekliyoruz. Sürekli bir atılım içerisinde olan bilim; insanoğlunu düşünen, yaratan, zorluklarla başa çıkan, yılmayan ve problemlere çözüm üreten bireyler olmaya zorluyor. Ancak bu şekilde geleceği yaratmamız mümkün görünüyor. Dünyayı değiştirecek ve geleceği yaratacak güç; teknoloji ve tabii ki teknoloji kullanarak her şeyin üstesinden gelen bireyler.Bunun bilinciyle biz eğitimcilere yeni neslin eğitimi ile ilgili büyük sorumluluklar düşüyor. Bu noktada, öğrencilerimizi geleceğe hazırlama ve problem çözme becerilerini yükseltme amacıyla, sizleri yeni ve eğlenceli bir yolculuğa çıkartıyoruz.

Problem çözme becerilerini geliştirir.

Öğrenciler, birer problem çözücü rolüne bürünerek beş farklı mühendislik çeşidinin gerekliliğini şimdiden öğrenip bunu deneyimleme fırsatı bulur. Robot kontrolü de dahil olmak üzere STEM ve robotik alanında kendini geliştirir.

Öğrenciler, mühendislik tasarım sürecini kullanarak fonksiyonel bir VEX IQ robotu oluşturma görevini üstlenir ve tasarım geliştirmek için süreç içinde karşılaştığı problemleri adım adım çözer.

VEX müfredatı aracılığı ile öğrenci,  basit makineleri, makineler arasındaki ilişkiyi, bileşik basit makine oluşturmayı, basit sarkacı, DC motorları, kaldıraçları görerek, yaşayarak ve yaparak öğrenme imkanı bulur.

Sürtünme, ağırlık merkezi, kuvvet kazancının hesaplanması gibi konularda uygulamalar yaparak, sorgulayarak daha derin ve anlamlı bilgiye ulaşır.

Sensörler ve programlama ile ilgili terminolojiyi öğrenip programlama becerilerini geliştirerek mühendislik tasarım sürecinden etkili şekilde faydalanır.

Robot oluşturmak için ekipler halinde çalışarak bir mühendis gibi sorun giderme ve problem çözme becerilerini geliştirir.

Tek pakette bütün aksamlar dahil ve 800+ parça.  Üstelik tüm parçaların 3D dosyaları online olarak gönderilir.

VEX ürün paketlerini satın aldığınızda tüm aksamlar, parça ve setler içinde gelir. Joystick, piller,   kontrol ekranı, sensörler ve motor için ayrı ayrı paket almazsınız. Ayrıca herhangi bir parça kaybolduğunda veya kırıldığında, size ücretsiz verdiğimiz 3D çizimlerini kullanarak parçanızı yeniden yerine koyabilirsiniz.

Sınırsız tasarım ve model olanağı.

VEX paket içindeki parçalarla öğrenci ve öğretmenlerimizin  yapabileceği tasarımlar tamamen hayal gücüyle sınırlıdır. Sayısız farklı modelde robot üretebilecekleri imkanı onlara VEX ile sunuyoruz.

VEX Kodlama Stüdyosu (VCS)

VEX Kodlama Stüdyosu (VCS), Windows, Mac, IOS ve Chromebook ile uyumlu olup, öğrencilerin kodlama becerilerinin gelişmesini sağlayan basit, sezgisel bir programlama ortamıdır. Kodlama kaynaklarımız Modkit blokları ile programlama sürecinde size yol gösterecek, Modkit metnine geçiş yapacak ve C ++ gibi profesyonel dilleri öğrenmenin yolunu açacaktır.

İlk satın alma maliyeti ile rakiplerine ve özelliklerine göre uygun fiyat.

VEX kutuları, 800+ ile 4500 arası parça sayısı ve tüm aksamları (joystick, ana ekran, piller, motorlar ve sensörler) içinde olduğu için ilk satın alma maliyeti olarak benzerlerinden çok daha uygun fiyatlarla kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır. Böylece okullarımız, öğrenci ve öğretmenlerimiz daha fazla olanağa daha uygun maliyetlerle sahip olmaktadırlar.

Ücretsiz yarışmalar, ücretsiz öğretmen eğitimleri, ücretsiz öğrenci yaz kampları.

 

VEX Robotics Türkiye yıl içerisinde ortalama 15  yarışma düzenlemektedir ve herhangi bir ücret talep etmemektedir. Ücretsiz öğretmen eğitimleri düzenleyerek VEX robotics ürünleri ile eğitim vermek isteyen öğretmenlere rehberlik etmektedir. Geçen sene ilkini düzenlediğimiz VEX Robotics Yaz kampına ilgi çok yoğundu. Bu sene ikincisini düzenleyeceğimiz yaz kampı için talepleri toplamaya başladık. Yer ve zaman ile ilgili duyuruları çok yakında sosyal medya hesaplarımızda ve web sitemizde görebileceksiniz.

 

Müfredat desteği. (Türkiye’ ye göre hazırlanmış, haftalık ve yıllık planlar, etkinlik müfredatı. Amacımız yarışmalar  için ürün temini değil, yıla yayılan robotik ve kodlama eğitimi.

Carnegie Mellon Üniversitesi Robot Akademisi tarafından hazırlanmış müfredatı, ülkemizde akademisyen ve öğretmenlerden oluşan komisyonla Türkçeye çevrilmiş ve ülkemiz ders yapısına uyarlanmıştır. 36 haftalık ünitelendirilmiş ders planlarının yanı sıra, yaz kamplarında ve kurslarda uygulanacak etkinlik müfredatı da ücretsiz olarak öğretmenlerimizle ve VEX Takım mentörlerimiz ile paylaşılır.

Her yaşa ve sınıf seviyesine uygun kodlama imkanı, farklı kodlama dilleri ve yeni gelişmelere göre güncelleme.

Dersin kodları okul dönemine uygun olarak düzenlenmiştir. Yeni gelişmelere göre kodlar yenilenmektedir. Örneğin MEB Robot yarışmalarının turnuva şablon kodları ürün alımından sonra gönderilmektedir. Ayrıca robotunuzu Modkit Block + Text, VEX C ++ veya VEX C ++ Pro ile programla imkanına sahipsiniz.

Hedefimiz sadece bir kulüp öğrencisi değil tüm öğrencilere robotik ve kodlama eğitimi vermek. Daha fazla öğrencinin yarışmalara katılmasını sağlamak.

Ücretsiz eğitimler, yıllık ders planları, etkinlik müfredatı ve uygun satın alma imkanları ile VEX Robotics’ in amacı okullardaki tüm öğrencilerimizin robotik ve kodlama eğitiminden faydalanmalarını sağlamak, onları yarışmalara teşvik ederek, heyecanlarını ve yaratıcılık yeteneklerini ortaya çıkarmalarına yardımcı olmaktır. İlkokul, Ortaokul, Lise ve Üniversite öğrencileri için yarışmalar düzenleyerek tüm eğitim kademelerinde robotik ve kodlama eğitimlerinin yaygın olmasını amaçlamaktadır.

Kullanımı ve öğrenimi için kolaydan zora doğru uygulama.

Öğrenciler  kolaydan başlar, kumandayı eline alır, hemen kullanmaya başlar ve kullanırken eğlenir. Daha sonra öğrencilerin yapabileceklerinin sınırı yoktur. Yarışmalara katıldıkça daha karmaşık ve daha çok sorun çözen robot üretmesi gerekir ve böylece kendilerini zor uygulamalara göre geliştirirler.

Daha fazla yarışma, daha az stres ve hırs.

Yurt içinde uluslararası takımlarla yarışma imkanı bulan öğrencilerimiz, bunların ötesinde  Avrupa, Dubai, Rusya gibi yakın bölgelerde de yarışmalara katılabilecekler, kendilerini daha özgüvenli hissederek, yeni arkadaşlar ve yeni ufuklar keşfedecekler.

VEX Robotics Guinness rekorlarına giren dünyanın en büyük robotik yarışmasını organize ediyor.

VEX Turnuvaları , öğrencilerin hayatına STEM uygulamarını öğretmeye devam eder. Öğrenciler müsabakalar için bir ekiple beraber robotlarını tasarlar , inşa eder ve diğer takımlara karşı mücadele ederler. Bu süreç içerisinde öğrenciler takım çalışmasını , liderlik yapmayı ve iletişim becerilerini geliştirirler. Turnuvalar bölgesel, eyalet ve ulusal düzeylerde yıl boyunca yapılmaya devam ediyor ve her nisan ayında VEX Robotik Dünya Şampiyonası’nda sona eriyor!  

2018 yılında yapılan VEX Robotik Dünya Şampiyonası 30.000 öğrencinin katılımıyla gerçekleşti . Ve her sene olduğu gibi bu sene de Guiness Rekolar Kitabında “Dünyanın en büyük yarışması” tescil edildi.

YUKARI
X