STEM Sınıfınızı Daha Verimli Hala Getirmenin 5 Yolu

Öğrencilerin gerçek dünyadaki problem çözme becerilerini geliştirme ve bilim, teknoloji, mühendislik ve matematikte önemli kavramları öğrenmek için harika bir yer olan STEM sınıfları, 21. yüzyıl becerileri için mükemmel bir fırsattır. Fakat STEM sınıflarını iyi organize edemezsek odaklanmamış, karmaşık ve kaotik olabilir. Etkili dersliklerin bazı ortak özellikleri vardır. Annette Breaux ve Todd Whitaker, etkili bir sınıfta olması gerekenleri yazdıkları bir makale ile anlatmışlardır. Bahsettikleri ortak özelliklerden bazıları şunlardır:

 • Sınıf düzenlidir ve her şey olması gereken yerdedir.
 • Dersler davetkar ve heyecan vericidir.
 • Öğretmenin sorgulama ve yönlendirmesiyle öğrenciler derse katılır.
 • Program ve metotlar açıktır. Öğrenciler kendilerinden ne beklendiğini bilir.
 • Ders hedefleri açık ve ölçülebilirdir.
 • Derslerde öğrenciler etkileşim içindedir ve aktif olarak işleyişe katılır. Kağıt üstü aktivitelere bağımlı değillerdir.
 • Teknoloji, öğrenmeyi arttırmak için özenle kullanılır.

Peki siz etkili sınıflara ait bu özellikleri nasıl geliştirebilirsiniz?

İşte size birkaç ipucu:

1.Sınıflarınızda Harmanlanmış Öğrenmeyi Uygulayın

Karma öğrenme, hibrid öğrenme ve karışık öğrenme olarak da bilinen harmanlanmış öğrenme, geleneksel eğitim metodunun çevrimiçi (online) eğitim materyalleri ile zenginleştirilmesi yani harmanlanması olarak tanımlanır.

Online ve dijital öğretim araçlarını kullanmak, STEM sınıfınızı geliştirmek ve etkili hale getirmek öğrenmek için harika bir yoldur. Harmanlanmış öğrenme yardımı ile öğrencilere daha kolay müdahale edebilmek ders içeriğinizle ilgili daha fazla seçenek bulmak ve zamanınızı en iyi şekilde kullanmak mümkündür.

Ancak, harmanlanmış öğrenme tümü eşit şekilde oluşturulmamıştır. Araştırmalar, etkileşimli faaliyetlerle çevrimiçi öğrenmenin, çevrimiçi derslerden altı kat daha etkili olduğunu göstermiştir. Harmanlanmış öğrenmenin aşağıdaki özelliklere sahip olması önemlidir.

 • Açıkça tanımlanmış öğrenme hedefleri
 • Yaparak öğrenmek
 • Öz değerlendirme

Açıkça tanımlanmış hedefler, etkileşimli öğrenme ve kendini değerlendirme ile birleştiren  harmanlanmış öğrenme, öğrencilerin doğrudan bir fiziksel robota erişime sahip olmasalar bile programlamayı öğrenmelerini sağlayan, üst düzey bir simülasyon ortamı olan Robot Virtual Worlds gibi bir araçtır.

2.Yapılandırılmış Problem Çözmeyi Kullanın

Sorun çözme ve yaratıcılık, STEM eğitiminin kalbidir. Yapılandırılmış problem çözme etkinliklerini kullandığınızda öğrenciler projelerini kişiselleştirmek ve çözümlerini kanıtlamak için fırsatlara sahip olurken, yaratıcılıklarını kaybetmeyeceklerdir.

Problem çözmeye nasıl yapılandırabileceğinize dair birkaç örnek:

 • Programlamaya yönlendirildikten sonra, programları remix yaparken (özelleştirirken) öğrencilerin plan yapmalarını ve yaratıcı olmalarını sağlayın.
 • Her ders ve / veya modül içerisinde tekrarlamalı proje geliştirme kullanın. Önceki derslerdeki ve / veya modüllerdeki deneyimler, öğrencilerin ve takımların öz izleme yapmasına ve verimliliklerini en yüksek seviyede tutmasına ve gün geçtikçe artmasına yardımcı olur.
 • Öğrencilerin becerilerini diğer alanlardaki durumlar için kullanmasını teşvik eden ‘Unplugged aktiviteleri’ kullanın.

Yapılandırılmış problem çözmeyi sınıfınızda uygulamak için, aşağıdakileri içeren bir müfredat seçin:

 • Hem öğrencilere hem de öğretmenlere rehberlik eden.
 • Yapı iskelesi öğrenim desteği (Scaffolding) tekniğini destekleyen.
 • Dersin hiçbir anını boşa harcamamak için dakikası dakikasına ders sürecini planlayın.

3.Takım Çalışmalarını İyi Yönetin

Öğrencileri ekip halinde çalıştırmak, öğrencilerin kariyer başarısı için önemli olan, 21. Yüzyıl becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Fakat sınıfınızda verimsizliğe neden olabilecek unsurlarda vardır. Bunlardan kaçınmak için seçeceğiniz STEM müfredatında aşağıdakilere dikkat ederek fark yaratabilirsiniz.

STEM müfredatınızı oluştururken, şu soruları dikkate alın;

 • Ekip görevleri her sınıf için ayrıntılı mı?
 • Takım aktiviteleri, öğrencilerin düzenli ve üretken olmaları için, planlama şablonlarıyla desteklenmiş midir?
 • Öğrencilere kendilerinden ve takımlarından beklenenin ne olduğunu tam olarak bilmeleri için takım çalışması rubriği verilmiş midir?

 

4.Eğitime Yatırım Yapın

Doğru eğitime yatırım yapmak STEM sınıfınızı daha verimli hale getirmenize yardımcı olacak olacaktır. STEM, öğrencilerin öğrenme süreçlerinde daha aktif bir rol üstlenmesini gerektirdiğinden, STEM sınıfınızı yönetmenize ve kaynaklarınızı en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olacak pratik, yaparak edinilen deneyim sağlayan eğitim programlarını takip ediniz.

5.Her Şeyi Düzenli Tutun

Bu, kulağa çok açık geliyor fakat bu durum düşünüldüğü kadar kolay değildir. STEM derslikleri genellikle harika şeylerle doludur, ancak dikkatli değilseniz bu harika şeyler karmaşık hale gelebilir. Bu durumu çözmek için birkaç net çözüm aşağıdaki gibidir.

 • Sınıf içi hareket alanınızın açık olduğundan emin olun.
 • Sık kullanılan alet ve materyalleri elinizin altında ve ulaşılabilir tutarak kurulum ve temizleme süresini azaltın. Ancak, seçtiğiniz etkinlikler ve müfredat sınıfını düzenini de etkileyebilir.

Harmanlanmış öğrenme, sınıfta yığılmayı azaltmanıza gerçekten yardımcı olabilir. Yapılandırılmış problem çözme faaliyetleri, hangi materyallerin kullanılması gerektiğine dair öğrencilere yardımcı olduğu için sınıf düzenini korumaya da katkı sağlayabilir. Hem öğrenciler hem de öğretmenler için rehberlik eden takım çalışması aktiviteleri için de aynı şey geçerlidir. Ve son olarak, STEM sınıfınız için ne kadar eğitim alırsanız, sınıfınız o kadar verimli olacaktır.

* LeeAnn Baronett tarafından 20 Ocak 2016 tarihinde yazılan ’5 tips to make your STEM Classroom get more efficient’ yazısından derlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir