Yarışarak STEM Becerilerini Hayata Geçir ! Dünyanın En Büyük Robotik Yarışmasına Katıl

Robotics Eğitim ve Yarışma Vakfı tarafından düzenlenen VEX Robotics Yarışması, 40’tan fazla ülkeden 18.000 takımın 1350 oyunda yarıştığı, ortaokul ve liselere yönelik dünyanın en büyük robotik etkinliğidir. Bu yarışmada her yıl heyecanlı bir mühendislik problemi oyun formatında verilir. Öğrenciler öğretmenleri ve mentorları rehberliğinde robotlar yapıp yıl boyunca düzenlenen yarışmalara katılırlar.

Bu yarışmalarda önemli mühendislik becerileri ile birlikte öğrenciler ekip çalışması, iletişim, işbirliği, proje yönetimi ve eleştirel düşünme gibi hayat becerilerini de kazanırlar. Katılımcılarının %95’inin STEM konu alanlarına ilgi duyması ve STEM’le ilgili kariyerlere yönelmesi VEX Robotics Yarışması’nın öğrencileri geleceğin mucitleri olmaya hazırladığının bir kanıtıdır.

Robotik Eğitim ve Yarışma Vakfı tarafından düzenlenen VEX Yarışmalarında takımlara oyun tabanlı bir mühendislik mücadelesi çerçevesinde birbirlerine karşı oynayacak bir robot tasarlama ve yapma görevi verilir.

Bu yarışmalarda öğrencilerin sınıfta öğrendikleri STEM kavramları da ekip çalışması, liderlik, iletişim ve daha fazla yaşam boyu becerileri öğrenirken test edilir. Turnuvalar yıl boyunca yerel, bölgesel, ulusal kapsamda yapılır ve her Nisan ayında VEX Robotics Dünya Şampiyonası’nda sonuçlanır.

Türkiye'de VEX Robotics Yarışmaları

Dünya’nın en çok katılımcıya sahip yarışması ünvanıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na giren VEX Worlds Türkiye’ye geliyor.

İlkokul ve ortaokul düzeyinde ;

Yerel, bölgesel, ulusal ve dünya yarışmalarıdır.

900'den fazla turnuvada 45 ülkeden 8.500'den fazla takım oynar.

Takım Çalışması Mücadelesi: İki takım puanlarını en üst düzeye çıkarmak için birlikte çalışmasıdır.

Robot Becerileri Mücadelesi: Zamana karşı karşı tek başına oynanan oyundur.

STEM Araştırma Projesi: Öğrenciler bir soruyu araştırma ve çözmek için bilimsel yöntemi kullanırlar.

Ortaokul, lise ve üniversite düzeyinde:

750’den fazla turnuvada 40 ülkeden 11.500’den fazla takım oynar.

Yerel, bölgesel, ulusal ve dünya yarışmalarıdır.

Standart Maçlar: Her biri birbirine karşı oynayan iki takımın iki ittifakıdır.

Robot Becerileri Mücadelesi: Zamana karşı tek başına oynanan oyundur.

Çevrimiçi Zorluklar: CAD, animasyon, denemeler ve benzeri pek çok yarışma ile benzersiz yarışmalardır.

Robotik Eğitim ve Rekabet (REC) Vakfı, öğrencileri ABD’de ve uluslararası düzeyde sürdürülebilir ve uygun fiyatlı müfredat tabanlı robot mühendisliği programlarına yönlendirerek öğrencilerin ilim, teknoloji, mühendislik ve matematiğe (STEM) ilgi ve ilgisini artırmayı amaçlar.

Vakıf, VEX, TSA ve BEST Robotics de dahil olmak üzere dünyanın önde gelen robot platformları ve organizasyonlarının yarışmalarına ek olarak yarışmalara ek olarak eğitimciler için teknoloji ve mesleki gelişim üzerine odaklanan program desteği ve atölye çalışmaları da yapmaktadır. REC Vakfı, kar amacı gütmeyen eğitim kuruluşudur.

Oyun kuralları ve daha fazla bilgi için http://www.roboticseducation.org adresindeki RECF web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

YUKARI
X